Tereny Inwestycyjne Śląsk – idealne miejsce dla pracodawców

Tereny Inwestycyjne Śląsk – idealne miejsce dla pracodawców

Górny Śląsk to nie tylko rozległe tereny inwestycyjne. To miejsce, gdzie znajduje się wiele prestiżowych uczelni wyższych, techników i zawodówek. Wysoki poziom nauczania oraz duża liczba szkół i kierunków kształcenia przynosi w efekcie liczne grono absolwentów gotowych do pracy w różnych zawodach. Jeśli jesteście ciekawi jakie kierunki są obecnie najbardziej popularne, ilu absolwentów kończy poszczególne szkoły i jakie są najciekawsze wybrane tegoroczne osiągnięcia śląskich studentów – przeczytajcie poniższy artykuł.

Wybór odpowiednich terenów inwestycyjnych

Każdy pracodawca marzy o tym, by bez trudu znaleźć dobrego pracownika. Obecnie bardzo często okazuje się to nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji warto jeszcze przed ulokowaniem swojego biznesu na konkretnych terenach inwestycyjnych, dowiedzieć się, jak wygląda kwestia dostępu do pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. Przewagę mają tutaj regiony, w których funkcjonują dobre uczelnie wyższe i szkoły.

Górny Śląsk kopalnią… wiedzy

Mimo, że Górny Śląsk słynął swego czasu głównie z górnictwa – przemysł wydobywczy już dawno przestał być wizytówką regionu. Coraz więcej śląskich uczelni zyskuje ogólnopolski rozgłos pod względem jakości nauczania. W regionie znajdują się aż 34 uczelnie wyższe, a do największych z nich należą:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach (24 484 studentów),
  • Gliwicka Politechnika Śląska (22 923 studentów),
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (10 929 studentów),
  • Śląski Uniwersytet Medyczny (9 631 studentów)

– według danych statystycznych sama Politechnika Śląska od momentu powstania do 2015 roku wypuściła na rynek aż 176 516 absolwentów! Pamiętajmy, że oprócz uczelni państwowych, w regionie znajduje się również grono uczelni niepublicznych takich jak Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, czy Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach. Warto również wspomnieć o technikach i szkołach zawodowych w których kształcą się młodzi specjaliści z różnych dziedzin. Według danych z 2014 roku w województwie śląskim odnotowano:

  • 4 570 absolwentów szkół zasadniczych zawodowych, z czego najpopularniejszymi zawodami były: mechanika pojazdów samochodowych, fryzjerstwo, górnictwo oraz technologia robót wykończeniowych w budownictwie,
  • 10 867 absolwentów szkół policealnych, z czego najpopularniejszymi kierunkami były: technik administracji, technik usług kosmetycznych, technik BHP,
  • 13 566 absolwentów techników, z czego najpopularniejszymi kierunkami były: technik informatyk, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik budownictwa,
  • 23 691 absolwentów liceum ogólnokształcących.

Kierunki kształcenia

Każdego roku szkoły i uczelnie na śląsku opuszcza zatem liczne grono absolwentów poszukujących pracy w swoim zawodzie. Według rankingu z 2017 roku przeprowadzonego przez uczelnie na Śląsku najpopularniejszymi kierunkami okazały się: prawo, psychologia, informatyka, automatyka i robotyka, architektura, logistyka, filologia angielska, finanse i rachunkowość oraz stomatologia i medycyna. Zróżnicowanie tematyczne jest dosyć spore – tak jak spora jest ilość kierunków, jakie oferują czołowe uczelnie w regionie. Dzięki temu zróżnicowaniu pracodawcy mają większa możliwości znalezienia odpowiedniej osoby na określone stanowisko w swojej firmie.

Międzynarodowe osiągnięcia śląskich studentów

O bardzo dobrej jakości kształcenia w województwie śląskim świadczą wyniki osiągane przez studentów w różnorakich konkursach. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej wykonali projekt drapacza chmur w Hongkongu, który został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Hongkong Pixel Homes. W konkursie portalu architektonicznego AWR studenci tego samego wydziału stworzyli projekt świątyni na norweskim klifie Preikestolen. Zaś studenci Uniwersytetu Ekonomicznego z kierunku International Business zdobyli pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie naukowo-dydaktycznym Euroweek 2017 pt. „Creativity and Entrepreneurship: From Social to High Tech”.

Tereny inwestycyjne Śląsk

Jeśli poszukują Państwo terenów inwestycyjnych w miejscu z doskonale rozwiniętym kapitałem ludzkim, gdzie znalezienie dobrego pracownika nie będzie stanowiło dla Państwa wyzwania – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą terenów inwestycyjnych na Śląsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + eight =