Górny Śląsk – najlepiej skomunikowane tereny inwestycyjne w Polsce

Górny Śląsk – najlepiej skomunikowane tereny inwestycyjne w Polsce

Górny Śląsk ma najbardziej rozbudowaną infrastrukturę drogową w Polsce! Jako najlepiej skomunikowany region w kraju stanowi atrakcyjne miejsce dla inwestorów. Bliskość autostrad i doskonałe połączenia drogowe zachęcają do prowadzenia biznesu zwłaszcza w sferze logistyki, magazynowania i produkcji, gdzie dostępność do kluczowych dróg jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania działalności.

Wszystkie drogi prowadzą… na Śląsk

Ilość i jakość dróg w województwie śląskim to z pewnością atut, jaki wyróżnia region na tle reszty kraju. W Gliwicach znajduje się największy węzeł komunikacyjny w Europie Środkowo-Wschodniej – mianowicie skrzyżowanie autostrad A1 i A4, które umożliwiają sprawny dojazd na północ i południe Europy oraz na wschód i zachód kontynentu. Przez sześć najważniejszych miast w aglomeracji górnośląskiej – Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląską, Zabrze i Gliwice – przebiega Drogowa Trasa Średnicowa – trzypasmowa, dwujezdniowa i bezkolizyjna trasa posiadająca aż 26 węzłów drogowych. Aby jeszcze bardziej usprawnić jazdę, w Rudzie Śląskiej powstały już dwa odcinki trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 z Drogową Trasą Średnicową (DTŚ).

Ale to nie wszystko…

Mimo doskonale rozwiniętej sieci dróg – Śląsk nie zwalnia tempa i stale rozbudowuje kolejne odcinki drogowe. Na drugą połowę 2018 roku przewidziane jest zakończenie budowy III odcinka trasy N-S. Planowane jest również przedłużenie Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku wschodnim do Zagłębia Dąbrowskiego i południowym do Jaworzna przez Mysłowice, Sosnowiec, Będzin i Dąbrowę Górniczą. Kontynuuje się również budowę autostrady A1 między Częstochową i Pyrzowicami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w 2022 roku zakończyć budowę ostatniego odcinka trasy S1, przebiegającego od węzła z autostradą A1 w pobliżu lotniska Katowice Pyrzowice, aż do granicy ze Słowacją w Zwardoniu.

Komunikacja kolejowa i lotnictwo

Przy okazji ukazywania atutów infrastruktury drogowej na Górnym Śląsku warto wspomnieć również o innych rodzajach komunikacji, dzięki którym przemieszczanie się z punku A do B jest na Śląsku jeszcze prostsze. Dzięki wysoko rozwiniętej sieci linii kolejowych możemy sprawnie i szybko dotrzeć do takich europejskich stolic jak Praga, Wiedeń, Budapeszt czy Berlin, zaś do Warszawy możemy dotrzeć już w ciągu dwóch i pół godziny korzystając z Pendolino – pociągu rozwijającego prędkość od 200 – 250 km/h.

Górny Śląsk zasługuje również na uznanie w sferze lotnictwa. Międzynarodowy port lotniczy Katowice Pyrzowice jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w kraju. Posiada trzy terminale pasażerskie i jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce. Liczba osób korzystających z lotniska w Pyrzowicach stale rośnie, a rekordowa liczba odprawionych osób padła w tym roku 11 sierpnia, kiedy to lotnisko odprawiło aż 19 396 osób. W planach na przyszły rok jest rozbudowa terminala pasażerskiego B i rozbudowa parkingu przed terminalami.

Tereny inwestycyjne śląskie

Po szczegółowej analizie sieci dróg, połączeń kolejowych i lotniczych możemy śmiało pokusić się o stwierdzenie, że Górny Śląsk jest doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu. Jeśli szukają Państwo terenów inwestycyjnych dla ulokowania swojej działalności gospodarczej – zwłaszcza tej związanej z logistyką, transportem, magazynami oraz produkcją – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą terenów inwestycyjnych w Gliwicach  i w Rudzie Śląskiej niedaleko trasy N-S .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen − 14 =